Eesti
Filtreeri
Leppik: teise sambasse lisamaksete lubamine pole sugugi mõeldamatu
Rootsi tõstab pensioniea 64 aastale
Madise: riigil on õigus pensionit tulumaksuga maksustada
Pensionikeskus.ee-s on nüüd I samba kalkulaator
Iva: väide, et pensioni määramiseks enam palka ei arvestata, on vale
Valitsuse otsus: pensioni suurus pannakse sõltuma palga asemel tööaastatest

2016

Pensionide kojukanne kallineb

Maailmapank: Läti kulutab pensionäridele liiga palju

13.08.10 E24

Läti ei tohi enam tervishoiule suunatavat raha vähendada ning eelarvevahendite kõige valutum kokkuhoid oleks penisonide vähendamine, leiavad riiki külastavad Maailmapanga eksperdid.

Maailmapanga Ida-Euroopa ja Balti üksuse direktor Peter Harold ja  analüütik Truman Packard kinnitasid Läti raadiole antud intervjuus, et Läti peab reforme jätkama ja eelarvepuudujääki vähendama, sest seda näevad ette rahvusvaheliste laenuandjatega sõlmitud kokkulepped, vahendab Läti majandusleht Dienas Bizness.

Ekspertide sõnutsi tõusid penisonid lõunanaabrite juures enne kriisi oluliselt tänu arvutamismetoodikale. Nad kinnitasid, et pensionid jätkasid tõusu ka siis, kui majanduslik olukord oli juba oluliselt halvenenud.

Maailmapanga ekspertide sõnutsi on pensionide väärtus 2005. kuni 2009. aastani kasvanud 69 protsenti, samas kui lätlaste tarbimisnõudlus ja ostujõud on neljandiku võrra vähenenud.

Nii näevadki eksperdid ühe võimaliku kokkuhoiu kohana pensionide vähendmist. «Majanduse kõige suuremad võimalused euo kasutuselevõtu poole liikumiseks ja eelarve tasakaalustamiseks peituvad sotsiaaleelarves, seda eriti pensionikulude vähenemises,» tõdesid panga spetsialistid, kelle hinnangul kulutab riik liiga palju ühele elanikkonnagrupile, samas kui teised jäetakse tähelepanuta. Seetõttu soovitataksegi sotsiaalsete reformidega jätkata, siiski kindlalt väitmata, et pensione tuleb ilmtingimata vähendada või nende saajate ringi piirata.

Maailmapanga ekspertide sõnutsi on nende ülesanne vaid eelarvekulusid analüüsida ja nõu anda, kuidas oleks võimalik raha kokku hoida. «Konkreetsed otsused peab siiski tegema valitsus,» tõdesid nad.

Maailmapanga eksperdid leiavad, et Läti ei tohi enam vähendada tervishoiu rahastamist ning hindavad kõige eelarvevahendite kokkuhoiu kõige valutumaks võimaluseks pensionide vähendamist