Eesti
Filtreeri
Kolmanda samba fondid ärkavad varjusurmast
Riik kaitseb pensioni, hoiust ja investeeringut
Kogumispensioni pressibriifing – vahekokkuvõte seisuga 31. okt. 2002
Kogumispensioniga liitus 31. oktoobri lõpuks 207 200 inimest
Pensioni teine sammas tekitab riigi rahakotile pingeid
Nestor: mida rohkem II sambaga liitujaid, seda vähem ümbrikupalku
Eakad kõhklevad, ent valivad siiski kogumispensioni

LHV-l edukas intressifond

22.05.03 Eesti Päevaleht

Hoolika investeerimisega LHV Intressipensionifond on hetkel suurima tootlusega võlakirjafondide seas ja samas säilitanud madala riskiastme.

  • Ükski intressifond pole miinustes 
  • LHV Fond eelistab indeksiaktsiaid

Kuna kõikide 100-protsendiliselt võlakirjadesse investeerivate pensionifondide strateegiad on sarnased ja vahendid investeeritakse suuresti samadesse instrumentidesse, on nende tootlused suhteliselt sarnased ja ükski fond ei ole langenud miinusesse.

LHV ei poolda ?kõigi munade ühte korvi panemist? ehk ühte regiooni liiga palju investeerimist. Baltikumi aktsiate maskimaalne osakaal LHV fondide portfellides on hetkel viis protsenti. Kuna elame Eestis ja saame siit palka, siis ei ole mõtet seotust regiooniga ning riski veelgi suurendada.

Paari viimase aastaga on arenenud maade aktsiaturud suure osa oma väärtusest kaotanud ja LHV-l ei ole õnnestunud seda kukkumist täielikult vältida.

Reeglitest peetakse kinni

Kõige tähtsamaks peavad LHV pensionifondide juhid väljatöötatud reeglitest kinnipidamist. Sõltumata investeeritava summa suurusest on nõuded samad: esiteks peab investeering olema rahvusvaheline. See välistab ainult ühe riigi või regiooniga seotud riskid. Teiseks põhimõtteks on investeeringute hajutatus. Selle kõige paremaks vahendiks on indeksiaktsiad ehk aktsiad, mille hind liigub sarnaselt turuindeksiga koos väikeste tõusude ja mõõnadega stabiilselt suunaga ikka ülespoole.

Kolmandaks reegliks on investeerimise passiivsus. Kuna ei LHV ega ka keegi teine ei suuda turgu üle kavaldada, on mõttetu iga väikse tõusu ja mõõna korral investeeringuid vahetama hakata, sest aktsiahindade tippude ja põhjade äraarvamine on praktiliselt võimatu. Maailmas on üle 10 000 börsil kaubeldava ettevõtte ning keegi ei jõua neid pidevalt analüüsida ning paremaid välja valida.

Klientide seisukohast on oluline teada, et erinevalt teistest pole prognoositav tootlus LHV-s aluseta lubadus, vaid tugineb faktidele. Kuna indeksitel on pikk ajalugu, saame rääkida ka tulevikust. Ükski teine strateegia sellist prognoosimisvõimalust ei anna, kuna see, mis töötas minevikus, ei pruugi seda tulevikus teha.

Aktsiapensionifondi mudeli ajalooline tootlus on olnud umbes 7,5% aastas. Kuna raha on paigutatud välismaistesse aktsiatesse, osaled kogu maailma majanduse kasvus. Aktsiapensionifondi läbi on investorite raha hajutatult paigutatud ligi 3000 maailma juhtivasse ettevõttesse.

Vaatamata sellele, et LHV Aktsiapensionifondi haldustasu on 2% aastas, mis on keskmisest pisut kõrgem, on investeerimise kulud passiivse strateegia tõttu väiksemad kui teistel. Mitmed fondihaldurid investeerivad raha emaettevõtete fondidesse, mis tähendab nendele fondidele makstavaid sisenemis- ja väljumistasusid. Need tasud võivad ulatuda 1-2 protsendini. Indeksiaktsiate ostmisel on LHV tehingukulud vaid umbes 0,2 protsenti.

Raha kindlas kohas

Intressipensionifondi varad paigutab LHV eelkõige Euroopa valitsuste ja suurettevõtete võlakirjadesse. Välditakse kohaliku regiooni liiga suurt osakaalu ja investeerimisreitingut mitte omavate kohalike firmade võlakirju ehk n.-ö rämpsvõlakirju. Intressifondi mudeli ajalooline tootlus on olnud umbes 4 protsenti aastas.

Riikide riskiastmed on erinevad. Samuti sõltub võlakirja tootlus tema pikkusest. Näiteks Saksamaa aastase riigivõla tootlus on umbes 2,2%, aga 10-aastase oma 3,3%. Samas Horvaatial on tootlused vastavalt 2,8% ja 4,6%.

LHV Intressipensionifond sobib klientidele, kellel on pensionini jäänud suhteliselt lühike aeg. Fond sobib ka äärmiselt madala riskitaluvusega inimestele, kellele on vastumeelt isegi lühiajalised langused.

Tõnno Vähk,
LHV pensionifondide juht