Eesti
Filtreeri
Swedbank lubas kaaluda fondide tasude kärpimist
Pensioni II samba sissemakseid jätkab üle 85 000 inimese
Rõivas: fondidele tuleks kehtestada karmimad reeglid
Swedi pensionifonde juhitakse Rootsist
Nädalaga lisandus 10 000 pensionimakseid jätkavat inimest
FI: fondijuhid on võtnud arvestatavaid riske
Riik kavandab samme pensionifondide taltsutamiseks

Lepik pensionifondidest: inimese õigus on fondi vahetada

01.10.09 Eesti Päevaleht

Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepiku sõnul vajaks konservatiivsete pensionifondide puhul uut regulatsiooni fondide tasud, mis on viimaste aastate kesise tootluse varjus liiga kõrged.

„Üldiselt fondide õigustega ja süsteemi toimimisega päris mõistlik olukord, kuid üks asi, mis vajaks ülevaatamist, on konservatiivsemate fondide tasud just sellepärast, et viimastel aastatel on mõningate fondide tootlus olnud suhteliselt kesine mistõttu on teenistus investorile olnud ka mõõdukas,“ ütles Kristjan Lepik Päevaleht Online’le.

Peamine põhjus, miks fondide tasud on praegu teise samba puhul liiga kõrged ongi Lepiku sõnul see, et intressid on täna niivõrd madalad ja teenimisvõimalused piiratud protsentides. „Kui sealt võetakse veel üle ühe protsendi ära, siis seda on natuke liiga palju.“

„Üldiselt ma arvan siiski, et regulatsioon on enamvähem paigas ja teise samba turg peab lihtsalt paika loksuma ka investeeringute ja eelmainitud poole pealt,“ lausus Lepik.

Konservatiivse pensionifondi omanikul puuduvad praktiliselt igasugused võimalused ise oma investeeringuid suunata.
Lepiku sõnul peaks oma pensionifondi puhul igaüks ise vaatama, kuhu antud fond on investeerinud ja milline on selle tulemus. “Õiguste mõttes on see paindlikus olemas, et iga aasta saab inimene fondi vahetada, juhul kui ta seda soovib,” tõdes Lepik ja lisas, et fondi tulemuse vaatlemine ongi mõttekoht igale kliendile. „Kui üks fond ei näita tootlikust, siis tuleks üle minna teise, suurema tootlikkusega fondi.“

Teenustasude ja fondi tootlikkusega saab klient tutvuda pensionikeskuse lehel, kus on võimalik saada infot ka  investeeringute käekäigu ja erinevate fondide tootlikkuse kohta.
„Tavainimesel ei ole seal väga lihtne kõike jälgida ja hinnata erinevaid fonde, kuid kogu info on seal kättesaadav,“ sõnas Lepik.

Swedbanki saatus ei pruugi tabada kõiki

Seda, et erinevaid konservatiivseid pensionifonde tabaks sama saatus nagu juhtus Swedbankil, Lepik ennustama ei kippunud.
„Tulemus ei olnud ka nende (Swedbank – toim.) jaoks kindlasti mitte ootuspärane ja rahuldav, mis ongi suureks mõttekohaks, et kuidas edaspidi sellist asja vältida.“

„Kriisi tulemusena on päris paljud varad tunduvalt kukkunud,“ sõnas Lepik ja lisas, et Swedbanki juhtumi puhul ei olnud tegelikult tegemist kogu pensionifondi kokku sulamisega, vaid fondiga, millega pensionifondid seotud olid.