Eesti
Filtreeri
Kogumispensioni teise samba ümberkorraldused

2019

Pensionireformi kiiluvees läheb remonti ka III sammas
Eesti pensionireform liigub Euroopaga vastassuunas
Sotsiaalkampaania „Vanus on väärtus“: töötamine on kasulik igas eas
Pensionivahetuse TOP: kolm fondi teistest kaugelt üle
Teise pensionisamba tasu langeb hooga
Uus pensioni II samba fondide loosimise kord

Kohustuslik kogumiskindlustus ei ole FIE ettevõtluskulu

28.11.05 Äripäev

Viimasel ajal on palju küsitud, kas nüüd, kus ka FIE-d saavad (peavad) ka ettevõtlustulust maksta pensionikindlustuse II sambasse, saab II sambasse makstud raha ettevõtluse kuludesse kanda? Küsijatel on ilmselt hästiarenenud enesekaitserefleks, sest nad tahtsid igaks juhuks üle kontrollida kindlustusagentide jutu, mis tundus natuke liiga ilus.

Tulumaksuseaduses on § 34, millel pealkirjaks “Kulud, mida ei ole lubatud ettevõtlustulust maha arvata”. 2004. aasta alguses viidi sinna sisse punkt 12: ei tohi maha arvata füüsilisest isikust ettevõtja kogumispensionide seaduse § 11 lõike 2 alusel tasutud kohustusliku kogumispensioni makseid.

Kohustuslik kogumispension ongi pensionikindlustuse II sammas, kuhu FIE maksab 2% maksustatavast tulust. Kes sinna täpselt maksab ja miks mõned seda teha ei saa, on omaette jutt.

Seega on seaduses sõnaselgelt öeldud, et II samba makseid ei saa FIE ettevõtluse kuludesse kanda, sest kuludesse kandmine tähendabki ettevõtlustulust mahaarvamist.

Kogumispensioni sissemakseid saab maha arvata inimese kogutulust, tuludeklaratsioonide keeles A-vormil, ja need vähendavad ainult tulumaksu. Siin ei tehta vahet FIE-de ja palgatöötajate vahel, kõigile on tingimused samad. Ettevõtluse E-lisa mahaarvamised mõjutavad teatavasti ka FIE sotsiaalmaksu.

Kui omal ajal tekkis võimalus pensionikindlustuse sissemakseid tulust maha arvata, oli alguses periood, kus mõned kindlustajad kirjutasid lepingutesse kokku nii mahaarvamist võimaldava pensionikindlustuse kui ka elukindlustuse, mida meie tulumaksuseadus tulust maha arvata ei lubanud ega luba ka praegu.

Siis kirjutati konfliktist tulumaksuseadusega ajakirjanduses päris palju, aga ju siis on kindlustajate kaader nii palju vahetunud, et võimalik vastuolu enam pähegi ei tule. Aga ka ettevõtluse kuludesse kandmine on tulust mahaarvamine ja samuti sama seaduse küsimus.

Võib ka olla, et kulusse kandmistest räägiti agentidele kindlustusseltsis täiesti tõsise näoga, sest firmade kui tööandjate jaoks töötajate II samba maksed kulu, nagu muudki töötasuga seotud maksed ja kinnipidamised. Sel juhul oleks tegemist tavalise ja sagedase tööõnnetusega: firmade maailma kantakse mehhaaniliselt fiiendusse üle.

Analoogia oli ilmselt selline: kui firma jaoks on see palgakulu osa, siis FIE-le peab see samuti olema ettevõtluse kulu. FIE-l aga pole töötasu ehk palka ja isiklikku tarbimisse minevat raha ei saa ta kuludesse kanda.

Aga tööandja jaoks ei ole kohustuslik pensionikindlustus sotsiaalmaksu laadne kulu, mille ta peab brutopalgale lisaks maksma. Firma töötaja saab igas kuus raha II sambasse läinu võrra vähem kätte.

Kuna FIE on inimene ise, siis ei saa ta II sambasse iseenda nimele tehtud sissemakseid ettevõtlustulust maha arvata, ehk siis saab samuti selle võrra vähem puhtalt kätte. Aga maksuamet arvab II samba maksed tulumaksuga maksustatavast tulust maha nii palgatöötajatel kui ka FIE-del.

Olavi Kärsna
ettevõtluskonsultant