Eesti
Filtreeri
LHV pensionifondid väldivad võlakirju ja pangaaktsiaid
KKK: Mida peab teadma II-III pensionisambaga liitunu eurole üleminekust
Ungari tühistas pensionireformi
Valitsus tahab pensionifondid läbipaistvamaks muuta
Danske Capital langetab II-samba pensionifondide tasusid
Ligi: Eesti pensionireformi ei revideerita
Valitsus lõpetas pensionifondi sissemaksete ümbersuunamise piirangu

Kogumispensioniga on liitunud 606 349 inimest, fondide kogumaht 16 248 miljonit krooni

03.11.10 Eesti Väärtpaberikeskuse pressiteade

Kogumispensioniga on oktoobri lõpu seisuga liitunud 606 349 inimest, aastaga lisandus 15 139 inimest. Pensionifondide kogumaht on 16 248 miljonit krooni, kasv perioodi jooksul 13,6%.

Aastaga on muutunud pensionifondide valitsejate turuosad, kus koha võrra tõusis AS LHV Varahaldus ja langes Danske Capital AS.  Suurima turuosaga on endiselt Swedbank Investeerimisfondide AS, kus kogub  pensionit 292 208 inimest ehk 48,2% liitunutest.

Pensionifondidest eelistatakse endiselt progressiivse investeerimisstrateegiaga fonde, millega on liitunud 77,8% ja tasakaalustatud strateegiaga fonde, millega on liitunud 12,2% inimestest.

Möödunud aasta juunist kestnud paus kohustusliku kogumispensioni sissemaksete tegemisel saab läbi ning 2011. aasta 1. jaanuarist hakatakse pensionifondidega liitunutel kohustusliku kogumispensioni makset taas kinni pidama. Järgmisel aastal on sissemaksed tavapärasega võrreldes siiski poole väiksemad – riik maksab 2% ja inimene ise 1%. Sissemaksete tegemine kõigi kohustusliku kogumispensioniga liitunute jaoks algab automaatselt ja eraldi avaldust esitada ei ole vaja.

Nende puhul, kes esitasid eelmise aasta sügisel maksete jätkamise avalduse, on enda panus ka tuleval aastal jätkuvalt tavapärane 2%.

Aastatel 1942-1954 sündinud inimeste suhtes, kes esitasid 2009. aasta sügisel maksete jätkamise avalduse, kohaldub erireegel – nende sissemaksed jätkuvad 2011. aastal tavapärases määras (2% + 4%).

Sissemaksete tegemise varasem kord taastub 2012. aastast, mil kõigi jaoks hakkab kehtima kohustusliku kogumispensioni makse, mis koosneb 2% inimese osast ja 4% riigi panusest.

Pensioni saamiseks teisest sambast esitas 2009. aastal avalduse 6 162 inimest ja 2010. aastal 2 318 inimest. Enam kui 9 000 inimest, kellel on õigus kogumispensioni teisest sambast väljamakseid saada, ei ole veel avaldust esitanud ning on sellega lükanud väljamaksete saamise perioodi edasi. Järgmisel aastal lisandub 2 613 inimest, kellel on õigus teisest sambast pensioni saada.

Sõltuvalt kogutud pensionifondi osakute väärtusest on inimesel võimalik raha ühekorraga välja võtta, saada pensioni regulaarsete maksetena otse pensionifondist või läbi kindlustusseltsi saada elu lõpuni annuiteedil põhinevaid väljamakseid.

Sel aastal oli viimane võimalus kohustusliku kogumispensioni fondidega vabathatlikult liituda 1980.-1982. aastal  sündinutel. Alates 1983. aastast sündinud inimeste jaoks on kogumispensioniga liitumine kohustuslik ning enam ühtegi vabatahlikku liitujat kogumispenisoni II sambaga liituda ei saa.

Detailset informatsiooni kogumispensioni kohta saab pensionikeskus.ee koduleheküljelt. Kogumispensioniga liitunute üle peab arvestust Eesti Väärtpaberikeskus.