Eesti
Filtreeri
III samba fondiosakud kolivad väärtpaberikontodelt pensionikontole
SEB: eestlased prognoosivad oma elu pikkuseks üle 85 aasta ega kiirusta pensioni saabumisel tööd lõpetama
Vabatahtlikku pensionisambasse panustab vaid käputäis tööandjaid
Paradoks? Eestlasi ei huvita oma pensioni suurus, aga seda kogutakse innukalt
Eestis on ülalpeetavaid juba ammu rohkem kui töölkäijaid
Kolmanda pensionisambaga liitujaid jääb järjest vähemaks
LHV tuli välja valdavalt Eestisse investeeriva pensionifondiga

Kogumispensioniga liituja käekäik

26.03.04 Äripäev

Kuidas on läinud teise sambaga liitunud inimese fondiportfellil? Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast).

Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud (viimaseks päevaks on võetud 16. märts).

Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja I, II ja nüüdsest ka III voorus liitunute seis. Kolmandas voorus liitunutel (inimesed, kes liitusid enne möödunud aasta 1. novembrit) peaks olema pensionifondi osakuid praeguseks laekunud kaks korda.

Kõige paremini peaks olema praeguseks ERGO Rahuliku pensionifondi valinud inimeste käsi.

Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis 13 fondi (saaks kätte üle 12 000 kr = 20 kuud × 600 kr), teises voorus liitunute hulgas 10 fondi (saaks kätte vähemalt 8400 kr = 14 kuud × 600 kr) omanikud.

Kolmandas voorus jääks plussi vaid ühe fondi, ERGO Rahuliku omanikud (saaks kätte vähemalt 1200 kr = 2 kuud × 600 kr). Aga tõsisemaid järeldusi on veel liiga vara teha.