Eesti
Filtreeri
FI: fondijuhid on võtnud arvestatavaid riske
Riik kavandab samme pensionifondide taltsutamiseks
Eiki Nestor pensionifondidest: keegi ei suuda ära hoida valesid rahapaigutusi
Fondihaldurid: kogumispensionide süsteemi ulatuslikum reform eeldab laiapõhjalist analüüsi
Swedbank lubab teise samba fondide rahaga vähem riskida
Rõivas: kogumispensioni muudatused jõuavad aasta lõpuks riigikokku
Pensionisüsteemi lahendamise võti on seadusandja käes

Kogumispensioniga liituja käekäik

28.11.03 Äripäev

Selles rubriigis uurime, kuidas on läinud teise sambaga liitunud inimese fondiportfellil.

Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast).

Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud (viimasena 14. novembri). Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja esimeses ja teises voorus liitunute seis.

Kõige paremini peaks olema praeguseks läinud esimeses voorus Hansa K3 ja teises voorus LHV Aktsiapensioni fondi omanike käekäik. Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis seitse fondi (saaks kätte üle 9600 krooni = 16 kuud × 600 krooni) ja teises voorus liitunute hulgas nelja fondi (saaks kätte vähemalt 6000 krooni = 10 kuud × 600 krooni) omanikud.

Viimane kuu on fondidel läinud veidi raskelt. Möödunud kuul olid plussis veel kaheksa esimese vooru ja kuue teise vooru fondidega liitunud.

Raivo Sormunen