Eesti
Filtreeri
Eesti ei poolda pensionifondidele üleeuroopalise finantstehingumaksu kehtestamist
Nordea: võiksime osta riigifirmade võlakirju
Kohalik kapitaliturg ei tõmba Eesti pensionifonde
Kohustusliku kogumispensioni sissemaksed 2012. ja 2013. aastal
Iga kuues pensionikoguja vahetas mullu fondi
Möödunud aastal liitus kogumispensioni süsteemiga 14 113 inimest
Eelmisel aastal jäi plussi vaid kuus II samba pensionifondi

Kogumispensioniga liituja käekäik

28.11.03 Äripäev

Selles rubriigis uurime, kuidas on läinud teise sambaga liitunud inimese fondiportfellil.

Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast).

Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud (viimasena 14. novembri). Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja esimeses ja teises voorus liitunute seis.

Kõige paremini peaks olema praeguseks läinud esimeses voorus Hansa K3 ja teises voorus LHV Aktsiapensioni fondi omanike käekäik. Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis seitse fondi (saaks kätte üle 9600 krooni = 16 kuud × 600 krooni) ja teises voorus liitunute hulgas nelja fondi (saaks kätte vähemalt 6000 krooni = 10 kuud × 600 krooni) omanikud.

Viimane kuu on fondidel läinud veidi raskelt. Möödunud kuul olid plussis veel kaheksa esimese vooru ja kuue teise vooru fondidega liitunud.

Raivo Sormunen