Eesti
Filtreeri
Eesti pensionisüsteemiga liitujale jagatakse erinevaid lubadusi
Rootslane kogub II sambaga pensioni umbes veerandi keskmisest palgast
Pensionikulud kasvavad Euroopa riikidel üle pea
Noortel puudub selge ülevaade kogumispensioni süsteemist
EPL: Üks küsimus
Pensionikeskus: Avati uuendatud kujundusega Pensionikeskus!
Uuest pensionikeskusest saab infot kõigi kolme samba kohta

Kogumispensioniga liituja käekäik

31.10.03 Äripäev

Selles rubriigis uurime, kuidas on käinud teise sambaga liitunud inimese fondiportfelli käsi.

Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub igal kuul pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast). Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud (viimasena 16. oktoobri). Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja esimeses ja teises voorus liitunute seis.

Kõige paremini peaks olema praeguseks läinud esimeses voorus Hansa K3 ja teises voorus LHV Aktsiapensioni fondi omanike käekäik. Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis kaheksa fondi (saaks kätte üle 9000 krooni = 15 kuud × 600 krooni) ja teises voorus liitunute hulgas kuue fondi (saaks kätte vähemalt 5400 krooni = 9 kuud × 600 krooni) omanikud.

Samas tuleb korrata, et kakskümmend või veel enam nelikümmend aastat pensioniraha koguvale inimesele ei mängi praegune seis kuigi suurt rolli.

Raivo Sormunen