Eesti
Filtreeri
Oktoober on pensionikogujatele oluliste otsuste tegemise kuu
Lepik pensionifondidest: inimese õigus on fondi vahetada
Pensioni teist sammast võib ees oodata rida muudatusi
Pensionimaksete jätkamist on soovinud üle 80 000 inimese
Naised on agaramad II samba maksete jätkajad
Kaidi Ruusalepp: rohkem peaks tulevikule mõtlema
Ligi 75 000 inimest soovivad jätkata sissemakseid pensioni II sambasse

Kogumispensioniga liituja käekäik

29.08.03 Äripäev

Selles rubriigis uurime, kuidas on käinud II sambaga liitunud inimese fondiportfelli käsi.

Aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub igal kuul pensionisambasse 600 krooni (2+4% brutopalgast). Pensionikeskuse andmete põhjal oleme võtnud raha fondi laekumise päevaks sellise päeva kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päeva, mil sambaga liitunud inimene on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud. Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvesta). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega. Eraldi on toodud välja esimeses ja teises voorus liitunute seis.

Praeguseks on esimeses voorus liitunud saanud enamus osakuid kolmeteistkümnel ja teises voorus liitunud seitsmel korral.

Kõige paremini peaks olema praeguseks läinud nii esimeses kui ka teises voorus liitunud inimestel, kes valisid Hansapanga Pensonifondi K3.

Juhul kui praegu tuleks osakud maha müüa, oleks esimeses liitumisvoorus liitunute osas plussis üheksa fondi (saaks kätte üle 7800 krooni = 13 kuud × 600 krooni) omanikud ja teises voorus liitunute hulgas seitsme fondi (saaks kätte üle 4200 krooni = 7 kuud × 600 krooni) omanikud.

Rahaliselt ulatub nii esimese kui teise voorus parima ja halvima fondi vahe 8-9%ni, kuid eks enamikul pensionikogujatel on maratonist läbitud vaid esimesed kilomeetrid.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raivo Sormunen