Eesti
Filtreeri
Kristjan Tamla: igale fondile on vaja konkreetsemaid investeerimisstrateegiaid
Pensionifondi saab tulevikus vahetada kuni neli korda aastas
Pärast 240 päevast pausi hakkas II pensionisambasse taas raha voolama
II samba pensionifondid: Fondid suhtuvad aktsiatesse ettevaatlikult
Pangad lubavad olla pensionirahaga konservatiivsemad
Nordea pank sai endale Eesti jõukamad pensionikogujad
II samba jätkajaist 80%-l progressiivne strateegia

Kiiretel täis kaks kogumisaastat

27.08.04 Äripäev

Augusti keskel liikus esimeses voorus kohustuslike pensionifondidega liitunute pensionikontole osakuid juba veerandsajandat korda ehk siis kõige kiiremad liitujad on pensioniraha kogunud juba veidi enam kui kaks aastat.

Peaaegu kõigi esimeses voorus liitunute portfell on plussis. Vaid kolme fondi omanikud jääksid fondiosakute müügi korral hetkel väiksesse kaotusse.

Teises voorus liitunutest on portfell plussis kaheksa fondi osanikel, neist enam (4,1%) LHV Aktsiafondi omanikel. Kolmandas voorus liitunutest pole plusspoolele õnnestunud veel kellelgi jõuda. Kõige vähem (0,6%) on plussjoonest puudu Sampo 50 valinud fondi omanikel. Asjaolu, et seitsme kuuga pole ükski kolmanda vooru portfell plussi jõunud, tuleneb sellest, et 2004. aastal pole maailma väärtpaberiturgudel kuigi hästi läinud.

Allpool asuva edetabeli aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast). Raha fondi laekumise päevaks on võetud selline päev kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päev, mil fondiomanik on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud.

Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvestata). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega.
 
5