Eesti
Filtreeri
Danske pensionifondid on heas hoos
LHV jõudis pensionifondide turul SEB pangale järele
Suured pensionifondid võtavad turuosa tagasi
Mida on loota tuleviku pensionäridel: kaks vaadet II pensionisambale
Millal ja miks kaaluda pensionifondi vahetamist?

2014

Pensionide täiendav maksuvaba tulu on 220 eurot kuus
Kes Eesti pensionisüsteemist kõige rohkem võidavad ja kaotavad?

Kiiretel täis kaks kogumisaastat

27.08.04 Äripäev

Augusti keskel liikus esimeses voorus kohustuslike pensionifondidega liitunute pensionikontole osakuid juba veerandsajandat korda ehk siis kõige kiiremad liitujad on pensioniraha kogunud juba veidi enam kui kaks aastat.

Peaaegu kõigi esimeses voorus liitunute portfell on plussis. Vaid kolme fondi omanikud jääksid fondiosakute müügi korral hetkel väiksesse kaotusse.

Teises voorus liitunutest on portfell plussis kaheksa fondi osanikel, neist enam (4,1%) LHV Aktsiafondi omanikel. Kolmandas voorus liitunutest pole plusspoolele õnnestunud veel kellelgi jõuda. Kõige vähem (0,6%) on plussjoonest puudu Sampo 50 valinud fondi omanikel. Asjaolu, et seitsme kuuga pole ükski kolmanda vooru portfell plussi jõunud, tuleneb sellest, et 2004. aastal pole maailma väärtpaberiturgudel kuigi hästi läinud.

Allpool asuva edetabeli aluseks oleme võtnud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2 + 4% brutopalgast). Raha fondi laekumise päevaks on võetud selline päev kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päev, mil fondiomanik on kõige tõenäolisemalt oma osakud kontole saanud.

Lihtsuse mõttes oleme arvestanud, et inimene saab iga kuu täpselt 600 krooni eest osakuid (rahalisi jääke ei arvestata). Samas oleme arvestanud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasudega.
 
5