Eesti
Filtreeri
Pensionile tahab eestlane jääda alla 60-aastaselt
Pensioni pärimisel võimalik nii osakute ülekandmine kui ka rahalised väljamaksed
Rootsi II sammas Eesti omast kõvasti äkilisem
Kui riik lubab suuremaid riske, oleks aus ka ette hoiatada
Kõrgema riskiga pensionifondid langesid eelmisel nädalal
Haldurid tahavad puhast aktsiafondi
Kogumispensioni varade maht kerkis üle kaheksa miljardi

Kasutuna seisnud raha hakkab teenima

03.01.05 Eesti Päevaleht, Ärileht

Lõppeval aastal muutus kogumispensionide seadus põhjalikult, mis mõjutab ka liitunuid.

Juba praegu võivad kogumispensioniga liitunud näha oma pensionikontode väljavõtetes osakuid uuel kujul. Siiani lasti laekunud raha eest välja täisarv osakuid ning kontol oli rahajääk kuni ühe osaku hinna ulatuses. Uue korra kohaselt viiakse osakud üle kahele komakohale. Nii võib liitunu oma pensionikontolt leida näiteks 5 osaku asemel 5,14 osakut. Selline seadusemuudatus paneb seni pensionikontol kasutuna seisnud väikse rahajäägi kohe tulu teenima.

Väljavõte selgemaks

Kes oma kogumispensioni kontot on jälginud, see teab, et pensionikonto väljavõttel on näha laekunud rahasumma, kuupäev ja väljalastud osakute arv koos osaku hinnaga. Edaspidi lisandub laekunud summale info ka selle kohta, missuguselt tööandjalt või muult makse kinnipidajalt raha on laekunud ning millise maksega on tegemist.

Kui vaadata järgmise kolme aasta suunas, siis on kogumispensioni ees ootamas esimesed väljamaksed – 2007. aastal pärimise maksed ja 2009. aastal kogumispensioni väljamaksed.

Praeguse kogumispensionide seaduse kohaselt hakatakse väljamakseid tegema fondide ja kindlustusseltside poolt. Kui keskne kogumine on ennast õigustanud, ehk tasuks siis mõelda ka kesksele väljamaksmisele? Viimasega hoiab riik registrite pidamiselt raha kokku, kõik pensioniandmed saab ühest kohast. Samuti oleks sel juhul inimestel olemas üks partner, kes tegeleks nii pensioniarvestuse, -kogumise kui ka väljamaksmisega.

Kaidi Oone, Eesti Väärtpaberikeskus