Eesti
Filtreeri
Eesti pensionisüsteem on EL-i edetabelis teisel kohal
Täiendav kogumispension kogub populaarsust
AS LHV VARAHALDUS teatab fondide tingimuste muutmisest

2006

Teise sambasse säästjal läheb vaja head tervist
Kogumispensioniga liitus möödunud perioodi vältel 39 365 uut inimest
Täna on selle hooaja viimane päev liituda pensioni teise sambaga
Majanduskasv teeb teise samba kogumistöö niigi ära

Inimeste pensioniraha kadus LHV riskimängudes

12.01.07 Äripäev

Investeerimisfirma LHV investeeris oma hallatavate pensionifondide ehk klientide raha enda kontrollitavasse firmasse, mille raskustest ta oli teadlik ning mis lõpuks päädis 90% investeeringu kaotamisega, kirjutas Äripäev.

N-ö kurja juur oli endise Forekspanga juhi Ivar Luki juhitav firma Versio Holding, millesse LHV pensionifondid eelmisel aastal pensionikogujate raha paigutasid. Seda hoolimata sellest, et tegu oli äärmiselt riskantse rahapaigutusega, firma omakapital polnud algusest peale, nüüd juba enam kui kolm aastat suutnud miinusest välja ronida. Kokku kaotasid LHV fondides Uued Turud ja Täiendav Pensionifond raha kogujad halvemal juhul 2-3% investeeringust.

Vürtsikaks teeb loo aga asjaolu, et LHV oli ettevõtte riskantsest ning kehvast seisust teadlik. Seda ka ajal, kui fondid ostsid Versio Holdingu võlakirju. Et samaaegselt olid firma aktsiad panditud LHV-le ning LHV oli ka ettevõtte võlakirjaemissiooni korraldaja ning see, kellele ettevõte aruandlust esitas, tekib mulje, et LHV proovis pensionifondide rahaga päästa kellegi hapult lõhnavat investeeringut.

“Tänaseks on see firma maha müüdud ja raha osaliselt, küll suhteliselt väikeses osas, ka tagasi saadud. Kui ma ei eksi, siis 10-15 protsendi ulatuses saadi tagasi. Mingi osa rahast on veel tulemas,” tunnistab LHV üks omanikke Andres Viisemann altminekut.

“Loomulikult pidi Versio Holding võlakirjadele kehtivatele nõudmistele vastama,” vaidleb Viisemann vastu ka tõsiasjale, et Versio Holding on mitu aastat majandusraskustega vaevelnud.

“Ehkki tegu on algusest peale olnud nn riskikapitali investeeringuga alustavasse firmasse. Kui investeering tehti, polnud tegu kaugeltki veel problemaatilise juhtumiga, vaid uue projekti finantseerimisega. LHV pani kokku investorite ringi, pensionifondid moodustasid sellest vaid suhteliselt väikese osa. Ja võttes arvesse Versio Holdingu loodetavat tootlust, see võlakiri fondidesse arvatigi. Nüüd tagantjärele võib öelda, et lootused ei täitunud.”

Finantsinspektsioon ütleb, et LHV pole seadust rikkunud, investeerimine ongi riskantne tegevus. Kõik on justkui korras.

Ainult et fondidesse raha paigutajad on jäänud ilma tublist tükist oma investeeringust. Ja keegi, kellelt LHV pensionifondid võlakirjad ostsid, võib täna kergendatult ohata – tema sisetunne ja informatsioon osutus paremaks kui LHV ekspertide oma. Kui muidugi uskuda LHV versiooni juhtumist.
 
Mariliis Pinn