Eesti
Filtreeri
Pensioniiga täna ja tulevikus
Tõrked ID-kaardi ja Mobiil ID kasutamisel
III sambaga on liitunud ligikaudu 155 tuhat inimest

2020

Veebileht uueneb!
Teisega sambaga liitus vabatahtlikult 2124 inimest
Täiturid jahivad vabanevat pensioniraha
Teine sammas on lastud vabaks, mis muutub pensionile mineja jaoks?

Finantsinspektsiooni selgitus garantiide sobimatusest pensionifondi müümisel

15.08.03 Finantsinspektsioon

Kolmanda poole garantii andmine pensionifondile ei ole kooskõlas Eesti pensionifondide regulatsiooni mõttega. Pensionireformi ettevalmistamise käigus kaaluti põhjalikult erinevate tagatismehhanismide poolt- ja vastuargumente. Analüüs näitas, et otseste garantiide andmisel võivad olla mitmed soovimatud tagajärjed. Pensionifondide tulususe garanteerimise keelamisel on senini lähtutud põhimõttest, et fondi tootluse garanteerimine muudab turu konkurentsitingimused ebaselgemaks.

Pensionifondide reklaami ülesehitamine garantiisüsteemile võib luua olukorra, kus liituja võib teha garantiist tulenevalt emotsionaalse otsuse, jättes kaalumata fondi tingimused ja senise tegevuse. Eelkõige võib eksitada garantiisüsteem, mis rakendub üksnes väga lühikese aja jooksul, arvestamata seejuures, et pensionifondide investeeringute pikkus võib ulatuda kümnete aastateni.

“Mõistame turuosaliste initsiatiivi säästutoodete pakkumisel, aga peame samas äärmiselt oluliseks ühtsete reeglite järgimist fonditoodete pakkumisel, tagamaks sektori läbipaistvust ja stabiilset arengut,” kommenteeris Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Andres Trink pensionitoodete pakkumisega seonduvat.

Investeerimisfondide seaduse kohaselt peavad kõik fondi kohta dokumentides esitatavad andmed ja muu fondi kohta avaldatav teave olema tõesed ja mitteeksitava iseloomuga, kusjuures need ei tohi anda mingit tegelikku või näilist tagatist fondi tulu või väljamaksete kohta tulevikus ega sisaldada ennustusi fondi finantstulemuste kohta.

Finantsinspektsiooni hinnangul ei tohi võimalikele pensionifondiga liitujatele tehtav pakkumine, mis oma olemuselt kuulub fondi kohta avaldatava teabe hulka, sisaldada fondi tootlusega seotud tagatisi või ennustusi fondi finantstulemuste kohta. Nii Finantsinspektsioon kui turg tervikuna on siiani käsitlenud investeerimisfondide seadust selliselt, et ükski isik, sealhulgas ka pensionifondivalitsejad, ei tohi sellist teavet avaldada. Ennetamaks reklaamide võimalikku eksitavat sõnumit, soovitame pensionifondidel Finantsinspektsiooni oma reklaamikampaaniatest alati eelnevalt teavitada.

Lisainformatsioon:
Angelika Koha
Finantsinspektsiooni juhatuse liige
Tel: 6 680 518
e-mail: angelika.koha@fi.ee

Livia Kulm
Finantsinspektsiooni avalike suhete juht
Tel: 6 680 456
e-mail: livia.kulm@fi.ee