Eesti
Filtreeri
Pensioni III samba sissemakse tähtaeg 2021. a
“Minu pensionikonto” ligipääs on ajutiselt suletud
Pensioniiga täna ja tulevikus
III sambaga on liitunud ligikaudu 155 tuhat inimest

2020

Muutus pensionifondide statistika esitamine Pensionikeskus.ee veebilehel
Muudatused külaliste vastuvõtmisel Pensionikeskuse kontoris
Kogumispensioni teise samba ümberkorraldused

Finantsinspektsioon: investeerimishoius ei ole alati riskivaba

14.03.08 Tarbija24.ee

Finantsinspektsioon juhib tähelepanu, et raha paigutamine investeerimishoiustesse ei ole alati riskivaba.

Finantsteenuste  –  näiteks hoiuse ja investeerimise – kombineerimine võimaldab teenuse pakkumisel ja reklaamimisel inspektsiooni teatel lihtsustatud lähenemisi, mis toob aga kaasa ekslikud arusaamad neist teenustest.

Investeerimishoius on tähtajaline hoius, mille intressimäär sõltub finantsinstrumentide või muu hoiusega seotud vara väärtuse muutusest. Investeerimishoiusega võib teenida tavalise tähtajalise hoiusega võrreldes kõrgemat intressi.

Finantsinspektsioon juhib tähelepanu järgmistele asjaoludele:

1) Riskipreemiaga investeerimishoiuse korral maksab klient pangale teenustasuna riskipreemia. Riskipreemiat pank kliendile üldjuhul tagasi ei maksa. Riskipreemiaga investeerimishoiusse investeerimisel võib saada ka kahju. Seda juhul, kui hoiulepingu tähtaja lõppemisel väljamakstava intressi summa ei ületa riskipreemiaks makstud summat.

2) Investeerimishoiuse intress ei ole üldjuhul garanteeritud. Kui investeerimishoiuse alusvara väheneb, siis võib pank intressi mitte maksta. See tähendab, et klient tähtajaliselt investeerimishoiuselt tulu ei teeni.

3) Tagatisfondi seaduse kohaselt ei hüvitata hoiuste tagamise osafondi arvel hoiuseid, mille intressimäär on oluliselt kõrgem muude sarnaste tingimuste ja suurusega hoiuste intressimäärast samas krediidiasutuses. Intressi piirmäära, millest kõrgema intressimääraga hoiuseid ei hüvitata, määrab igal hoiuste hüvitamise juhtumil tagatisfondi nõukogu.

Finantsjärelevalve soovitab enne investeerimishoiusesse raha paigutamist hoolikalt tutvuda konkreetse teenuse tingimustega. Vajadusel tuleb teenuse osutajalt küsida tingimuste tähenduse ja sisu kohta täiendavaid selgitusi ja kinnitusi.

Lisaks juhib inspektsioon üldiselt tähelepanu maksukorralduse seaduse paragrahvile 84, mis võib puudutada ka kombineeritud teenuseid.

Kui tehingu või toimingu sisust ilmneb, et see on tehtud maksudest kõrvalehoidumise eesmärgil, kohaldatakse maksustamisel tingimusi, mis vastavad tehingu või toimingu tegelikule majanduslikule sisule.

Finantsinspektsioon koostas 6. märtsil 2008 soovitusliku juhendi «Nõuded investeerimishoiuse tingimuste kohta avaldatavale lepingueelsele teabele», mille eesmärgiks on suunata pankasid avaldama enne kliendiga lepingu sõlmimist investeerimishoiuse tingimuste kohta asjakohast ja piisavat teavet.

Toimetas Marina Lohk