Eesti
Filtreeri
Eesti pensionisüsteemiga liitujale jagatakse erinevaid lubadusi
Rootslane kogub II sambaga pensioni umbes veerandi keskmisest palgast
Pensionikulud kasvavad Euroopa riikidel üle pea
Noortel puudub selge ülevaade kogumispensioni süsteemist
EPL: Üks küsimus
Kogumispensioniga liitunute arv ületas 300 000 piiri
Pensionikeskus: Avati uuendatud kujundusega Pensionikeskus!

FIEd saavad võimaluse teise sambaga liituda

23.10.03 Äripäev

Füüsilisest isikust ettevõtjad (FIE) saavad kevadeks võimaluse riigi toel oma pensionipõlve kindlustada.

Kevadel peaks praeguste plaanide järgi vastu võetama seadus, mis lubab FIEdel sarnaselt palgatöötajatega kanda oma tulust osa kohustusliku pensionikindlustuse ehk nn II samba fondidesse. “See on kogumispensioni seaduse uues versioonis sees,” kommenteeris FIEde olukorra muutust rahandusministeeriumi kindlustuse talituse juht Siiri Tõniste. “Seadus on valmis mõeldud ja kirjutatud.”

Seni said FIEd küll pensionikindlustusega liituda, kuid fondi läks raha, mille FIEd olid teinud töölepingu alusel töötades. Edaspidi on fondi sissemaksete aluseks kogu FIE tulu.

Juba praegu pakuvad pangad FIEdele võimalust liituda teise samba pensionikindlustusega, arvestades just seadusemuudatust.

Tõniste ütles, et edasi läheb seadus kooskõlastusringile eri ametitesse ja siis läbi justiitsministeeriumi aasta lõpuks valitsusse. Tõenäoliselt jõustub seadus kevad-talvel.

Uue seaduse puhul pole veel selge, kas ta rakendub 2004. aastast või 2005. aastast. Tõniste sõnul on edusamm see, et koostöös maksuametiga on leitud tehniline lahendus. Kui tavaliste töötajate puhul on nii sotsiaalmaksu kui ka pensionikindlustuse periood üks kuu, siis FIEde puhul on periood aasta. Nii hakatakse teise samba pensionikindlustust arvestama FIEde puhul aasta baasil. Kindlustusmakset hakkavad FIEd maksma kord aastas, 1. oktoobriks vastavalt eelmisel aastal saadud tulule. Aluseks võetakse sotsiaalmaksu suurus.

Tõniste avaldas lootust, et pensionikindlustuse võimaldamine parandab FIEde puhul maksedistsipliini ja paneb FIEd rohkem tulu deklareerima. Praegu on sarnast mõju märgata ettevõtete töötajate puhul, kes on hakanud paremini jälgima, kuidas ettevõtted nende eest sotsiaalmaksu maksavad.

FIEde huve esindav maksukonsultant Olavi Kärsna tervitas muudatust. “Eks mina olen kisanud,” põhjendas ta seadusemuudatuse sündi. Kärsna saatis FIEde pensionikindlustuse asjas pöördumise ka õiguskantslerile. Pärast seda hakkas jää FIEde kasuks liikuma.

Kohustusliku pensionikindlustuse ehk nn teise samba puhul läheb töötaja palgast täiendav 2 protsenti pensionikindlustuse fondi. Sellele summale lisab riik omalt poolt veel 4 protsenti. Eestis on ligi poolsada tuhat füüsilisest isikust ettevõtjat.

Inno Tähismaa