Eesti
Filtreeri
Pensionifondide investeeringud Eestisse kasvasid hüppeliselt
II samba täiendavad sissemaksed viisid riigikassast 227 miljonit eurot
Pensionifondide tootlus jäi mullu kehvaks
Rahandusministeerium: Pensionifondide tasudest
Euroametnike pensionikassal näpud põhjas
Iga kolmas inimene ei tea, kui suureks kujuneb tema pension
Küsitlus: inimesed ei pea praegust pensionisüsteemi jätkusuutlikuks

Ettevõtjad tahavad reformida tööandjapensionit

08.03.12 Äripäev

Elamisväärse pensioni saamise üks lahendus oleks üha suurem tööandjate kaasamine, leiab Teenusmajanduse Koda.

Koda, mis ühendab teabemahuka majanduse ettevõtjaid, leiab, et pikas perspektiivis peaksime jõudma olukorrani, kus enamus ettevõtteid saab pakkuda oma töötajatele lisapensioni kogumise võimalust. „See tagab ettevõttele võimaluse olla atraktiivne tööandja oma võtmeisikutele, tagades seeläbi enda konkurentsivõime ja töötajatele kindlustunde pensionieaks,” sõnastab koda oma eile avaldatud ideede ja ettepanekute paketis Teema 2012. Et süsteemi edasi arendada, tuleb tõsta selle atraktiivsust tööandjate hulgas.

Koda teeb kaks ettepanekut. Esiteks: viia sisse seadusemuudatus, kus tööandjapoolsete sissemaksete jaoks on seatud eriosakud, mille puhul on võimalik tagada, et töötaja ei saa neid summasid kohe fondist välja võtta. Antud hetkel on suurim probleem olukord, kus tööandja küll käitub sotsiaalselt vastutustundlikult ja pakub töötajale motivatsioonipaketi osana makseid 3. samba fondidesse, kuid töötaja saab need osakud järgmisel päeval maha müüa ja nii raha mittesihtotstarbeliselt välja võtta. Eriosakutega on võimalik kehtestada minimaalne investeerimisperiood (10-15 aastat), mille möödumisel tekiks õigus osakud maha müüa. Osakute vahetamiseõigus süsteemi sees säiliks.

Teine ettepanek: tööandjapoolsed sissemaksed töötaja pensionikindlustusse tuleks vabastada sotsiaalmaksust. Juhul, kui töötaja otsustab enne pensionile jäämist 3. samba lepingusse kogunenud raha kasutada, maksab teenusepakkuja väljamakselt enne tulumaksu kinnipidamist sotsiaalmaksu, kusjuures enne sotsiaalmaksumääraga korrutamist jagatakse maksustatav summa arvuga 0,67. Teenusepakkuja poolt makstud sotsiaalmaksu võrra vähendatakse väljamakstavat summat.

Ave Lepik