Eesti
Filtreeri
Eesti-Vene uue pensionilepingu alusel on seni esitatud 4006 taotlust
Nordea: võiksime osta riigifirmade võlakirju
Kohalik kapitaliturg ei tõmba Eesti pensionifonde
Eesti pensionikohustus kuni 180% SKPst
Vitsur: pensionipomm on otsitud uudis
Eesti investeerimisfondid kaotavad osakuomanikke
Euroopat ähvardab 30 triljoni eurone pensionipomm

Emapalga saajate pensionisambad ootavad juba aasta aega riigi panust

01.12.04 Eesti Päevaleht

Siiani riigiaparaati kinni jäänud pensioni-rahalt saamata jäänud tootlust ei korvata.

Emapalga saajad, kellele riik lubas vanemahüvitisele lisaks maksta ühe protsendi pensioni teise sambasse, ei ole seda väikest summat siiani oma pensionifondi saanud.

“See süsteem pole seni tõesti toimima hakanud,” ütles Eesti Väärtpaberikeskuse tegevdirektor Kaidi Oone. “Ju kahe asutuse, sotsiaalkindlustusameti ning tolli- ja maksuameti omavahelises infovahetuses pole asjad liikunud nagu vaja.”

1. maist kehtiva seaduse järgi peab riik tasuma vanemahüvitise pealt lisaks ühe protsendi ema (või ka isa) pensionifondi, kui vanem on pensioni teise sambaga liitunud.

“Summa pole suur, minu ligi 6000-kroonise emapalga juures 60 krooni kuus,” ütles neljakuuse poja ema, tallinlanna Merje, “aga kui riik on lubanud, siis peaks selle täitma.” Ta poleks teadagi saanud, et raha pole tema pensionifondi kantud, kui ta poleks juhuslikult oma pensionifondi laekumisi uurima hakanud.

Kaks miljonit krooni ootel

“Sotsiaalkindlustusameti ülesanne on arvestada vanema-hüvitise summast täiendavalt üks protsent kogumispensionimakset, deklareerida isikute viisi summad ja maksta kogumispensionimakse maksu- ja tolli-ameti pangakontole,” ütles sotsiaalkindlustusameti pressiesindaja Elve Tonts. “Andmefailide elektroonilises vahetuses on küll esinenud tõrkeid, kuid need on kõrvaldatud ja sotsiaalkindlustusamet on kogumispensionimaksed tolli- ja maksuametile deklareerinud ning summad maksnud,” selgitas Tonts.

Tolli- ja maksuamet teatas, et eilse seisuga oli kogunenud 18 897 vanemapalga saajale üle kahe miljoni krooni kogumispensionimakseid. “Ühe isiku keskmine summa on 107 krooni,” lisas maksu- ja tolliameti pressi-esindaja Liis Plakk.

Plaki sõnul kannab maksu- ja tolliamet koostöös sotsiaalkindlustusameti, rahandusministeeriumi ja Eesti Väärtpaberikeskusega 2004. aasta jooksul kogunenud ühe protsendi hüvitised üle veel selle aasta jooksul.

Üks protsent vanemahüvitiselt

•• Kaksikuid kasvatav pärnulanna Kadri Kasenurm liitus II sambaga aasta tagasi septembris, kuigi tal polnud siis muud sissetulekut kui lapsepuhkuse tasu. “Pangast soovitati ikkagi liituda, sest mulle väideti, et hakkan ühte protsenti lapsehooldustasu eest saama, kuid nüüd selgus, et aastaga pole fondi ühtegi makset tehtud,” lausus Kasenurm.
•• “Ühte protsenti kogumispensionimakset tasutakse ainult vanemahüvitiselt ja mitte üheltki muult makstavalt toetuselt,” selgitas Väärtpaberikeskuse tegevdirektor Kaidi Oone. “Ei tea, mida pangast sellele emale räägiti, kuid tema poleks seda raha pidanudki saama.”
•• Teise sambaga on nüüdseks liitunud juba 423 000 inimest.

Anneli Ammas