Eesti
Filtreeri
Pensionifondide investeeringud Eestisse kasvasid hüppeliselt
Iga kolmas inimene ei tea, kui suureks kujuneb tema pension
Küsitlus: inimesed ei pea praegust pensionisüsteemi jätkusuutlikuks

2017

Leppik: teise sambasse lisamaksete lubamine pole sugugi mõeldamatu
Ministeerium kolmandale sambale erandit ei kaalu
Kolmandast sambast võib saada suur komistuskivi
Pensionifondide troonile trügib uus valitseja

EL võib meeste ja naiste kindlustamise ühtlustada

01.06.04 Postimees

Täna arutab euroliidu tööhõive, sotsiaalpoliitika, tervishoiu ja tarbijakaitse nõukogu inimeste võrdse kohtlemise direktiivi, mille kehtestamine toob muu hulgas meestele ja naistele ühtsed kindlustustariifid.

Direktiiv puudutab eelkõige meeste ja naiste võrdset kohtlemist kaupade ja teenuste pakkumisel.

Sotsiaalministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse osakonna nõuniku Ülle-Marike Pappi sõnul on õigusakti eesmärk ühtlustada kahe suurema sotsiaalse grupi – meeste ja naiste võrdse kohtlemise nõue väljaspool tööelu.

Kokkulepe on olemas

Direktiiv jätkaks ELi varasemaid püüdeid ühtlustada kõik hinnad, mis on erinevad vaid inimeste soo tõttu. Räägitud on isegi juuksuriteenuste hindade ühtlustamisest. Samuti peaksid direktiivi jõustumisel näiteks diskoteegid lõpetama vaid soolistel alustel allahindluste tegemise.

Liikmesriigid on direktiivi põhisisus suures osas kokkuleppele jõudnud, kuid eriarvamusi tekitab võrdse kohtlemise printsiibi kehtestamine kindlustusteenuste pakkumisel.

Praegu maksavad mehed näiteks enam riskielukindlustuse makse. Naiste puhul on aga suuremad sissemaksed vabatahtlikus pensionikindlustuses või saadakse pensioni väljamaksetel vähem raha, sest nende oodatav eluiga on tunduvalt pikem kui meestel.

Mitmes liikmesriigis ollakse kindlustustariifide soolise ühtlustamise vastu, sest kindlustusseltside arvates on naiste ja meeste oodatavas elueas endiselt üle kuueaastane vahe ning seetõttu oleks ühtlaste hindade kehtestamine ebaõiglane.

Asjatundjate hinnangul ei ole aga erinev eluiga seotud sooga, vaid eluviisidega ning seega pole vahetegemine õigustatud. Euroopa Komisjoni andmetel sureb juba nüüd 86 protsenti inimestest olenemata soost ühes vanuses.

Suur vahe elueas

Hansapanga Kindlustuse finantsjuhi Jürgen Pelti kinnitusel pole oodatava eluea erinevuste tõttu ühesuguste tariifide kehtestamine päris õige. «Eluviise on küllaltki keerukas kontrollida ning seetõttu on nende järgi kindlustustariifi määramine raskendatud,» ütles ta.

Hansapanga Kindlustuse aktuaari Liia Elo-Kirnmanni kinnitusel elavad naised pärast 63. eluaastat Eestis veel üle 18 aasta, mehed aga üle 13 aasta.

Tema sõnul pole niivõrd suurte eluea erinevuste tõttu nende klientidest keegi siiani hinnaerinevuste üle ka protestinud. «Inimesed on sellega harjunud,» ütles Kirnmann.

Ülle-Marike Pappi hinnangul peab enamik ettevõtetest juba nüüd oma klientide sihtgruppe väga täpselt tundma, et neile oma teenuseid ja tooteid pakkuda. «Seega peaksid ka kindlustusseltsid oma klientide harjumuste tundmisega hakkama saama,» arvas Papp.

Hoolimata vastuseisust toetab Euroopa Komisjon kindlustuses soost tingitud hinnaerinevuste kaotamist. Tulenevalt Riigikogu ELi asjade komisjoni otsusest on Eesti seisukoht toetada komisjoni.

Ehkki valitsus oli varem eelnõu toetamise vastu, on vastavalt seadusele Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni mandaat valitsusele kohustuslik ja sotsiaalministril tuleb seda täita.

Elukindlustamine meestele kallim

Näide 1: Riskikindlustus – kindlustatu surma korral makstakse välja 100 000 krooni, lepingu kestus 10 aastat
Sellise kaitse eest maksab 30-aastane mees 57 krooni kuus ja 30-aastane naine 43 krooni kuus. Vanuses 45 on vastavad suurused juba näiteks 143 ja 102

Näide 2: Selleks, et saada eluaegset pensioni 1000 krooni kuus, peab 65-aastane mees maksma ühekordse kindlustusmakse 153 060 krooni ja sama vana naine 177 252 krooni. Vanuses 70 on aga vastavad näitajad 128 568 ja 153 060

Allikas: Hansapanga Kindlustus

Erkki Erilaid