Eesti
Filtreeri
Pension2050 visioonikonverentsi esitlused ja järelkaja
4. novembril toimub Pension 2050 visioonikonverents
Üksi elavad pensionärid hakkavad saama toetust 115 eurot aastas
Liisi Uder: pension pole vaid riigi mure
Margus Tsahkna plaanib pensionireformi
Sotsiaalministeerium tahab tõsta pensioniiga 70. eluaastani
Mida teha, et riigipensionile saaks loota ka aastal 2060?

Ekspert: pensionäri töölhoidmine vähendab võõrtööliste vajadust

29.12.10 Postimees

Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni juhi Kai Saksa sõnul tasub maksta ka töötavatele pensionäridele pensionit, sest see vähendab vajadust võõrtöölisi palgata.

Kommenteerides Nils Niitra arvamuslugu Postimehes, ütles Saks, et see on esimene kord, kus meedias tuntakse muret Eestit tabada võiva gerontokraatia eest ehk olukorra eest, kus just küpses eas inimeste kätte on koondunud raha ja võim ning noortel on raske oma elu alustada ja soove kuuldavaks teha.

Tema sõnul on tõepoolest majanduslanguse tõttu tööpuudus ja selle tagajärjed eriti karmid noorte hulgas. «Kuid kõik prognoosid näitavad, et juba üsna pea peame hakkama rääkima uuesti tööjõu puudusest,» meenutas ta.

Saks leidis, et lühiajalise probleemi lahendamiseks ei peaks pensionisüsteemi nii suurel määral muutma, sest see tekitab liigset segadust, mis võib üle kaaluda reformi positiivsed tahud.

«Pensioni maksmine töötavale pensionärile on suur stiimul vanemate inimeste tööhõive säilitamiseks. Nii et pikemas perspektiivis on see kindlasti meile kasulik, et vältida või vähemalt vähendada võõrtööjõu sissetoomise vajadust,» märkis Saks.

Niitra kirjutas Postimehes, et kui me ei taha jõuda lõunaeuroopalikku vanemate kulul virelevate memmepoegade ühiskonda, siis on noorte töötuse vähendamiseks kaks võimalust: soodustada vanemate pensionile jäämist ja teisalt noorte töölevõtmist.

Alo Raun