Eesti
Filtreeri
Leppik: teise sambasse lisamaksete lubamine pole sugugi mõeldamatu
Rootsi tõstab pensioniea 64 aastale
Madise: riigil on õigus pensionit tulumaksuga maksustada
Pensionikeskus.ee-s on nüüd I samba kalkulaator
Iva: väide, et pensioni määramiseks enam palka ei arvestata, on vale
Valitsuse otsus: pensioni suurus pannakse sõltuma palga asemel tööaastatest

2016

Pensionide kojukanne kallineb

Eestis on pension €272, Soomes €1300. Kuidas kõrgemat pinssi saada?

09.09.11 Eesti Ekspress

Ekspress annab kümme suunist, kuidas saada pensioni rohkem kui 272 eurot kuus, mis on praegu Eesti keskmine.

Tööta välismaal vähemalt aasta!

Pensionisüsteemid on Euroopa riikides väga erinevad. Aga ühe fundamentaalse põhimõtte panevad paika ELi määrused: kui töötad ükskõik millises liikmesriigis ametlikult vähemalt ühe aasta, tekib sul õigus selle riigi pensionile. Kui töötad igas ELi riigis aasta, saad pensioni 27 eri kohast!

Eestlaste jaoks võib see olla uudis, kuid vanas Euroopas on nähtus nimega “pensioniturism” täiesti olemas. Meil lähevad praegu pensionile need, kes olid taasisseseisvumisel 40ndates ning Eesti astumisel ELi juba hallipäised – neil on lihtsalt olnud vähem võimalusi välismaal töötamiseks kui praegustel noortel.

Poole aastaga võõrsil kaotad pensionis!

Kui töötad Soomes alla aasta, maksab sulle selle eest pensioni Eesti riik. Aga mitte sinu Soome palga järgi, vaid Eesti keskmise sotsiaalmaksu järgi. Nii võid vabalt pensionärina tünga saada – oled Soomes teeninud kopsakat palka, maksnud tublisti makse, kuid pensioni saad Eesti “mõõdu” järgi.

Miks peab üldse Eesti kinni maksma kellegi pensioni, kes on töötanud ajutiselt kusagil mujal? Solidaarsusest – samamoodi maksavad teised riigid pensioni Eestis vähem kui aasta töötanud inimestele.

Aga miks ei võiks kasvõi ühe päeva töötamise eest välismaal pensioni arvestada? See oleks ebamõistlik, ülekandekulu tuleks liiga suur. Pealegi, Soomes on aasta tööstaaži võimalik välja punnida ka mitmes osas – näiteks kui käia seal mitu aastat suviti marju korjamas.

Soomes saad ka logelemise eest pensioni!

Soomet eristab teistest Euroopa riikidest asjaolu, et seal on kaht liiki pensioni – työeläke (tööpension) ja kansaneläke (rahvapension). Tööpensioni saab kindlasti, kui oled vähemalt aasta töötanud.

Rahvapensioni saamiseks ei pea üldse töötama. Piisab kui elada lihtsalt mõned aastad Soomes. Rahvapensioni maksimumsumma on 500 eurot kuus – kui oled elanud Soomes vähemalt 40 aastat. Miinimumsumma on 62,5 eurot ning selle saamiseks peab Soomes elama vähemalt viis aastat. Kui tööpension ületab 1000 eurot kuus, siis rahvapensioni lisaks ei maksta.

Eesti mõistes on rahvapension nagu sotsiaalabi. Kui midagi muud ei saa, siis seda ikka. Kuna Eestis on sotsiaalabiraha imeväike, ei tule välismaalased siia meie sotsiaalsüsteemi koormama. Neil on paremaidki “äriprojekte”.

Toivo Tänavsuu