Eesti
Filtreeri
Pensionäride varanduslik ebavõrdsus süveneb
Kogumispensioniga liituja käekäik
Poola pensioniturul raha Eestist sada korda enam
Pensionikindlustuse kliendid saavad pisikese lisagarantii
Senine teise pensionisamba rahastamine peab jätkuma
Pensionireformi reeglite muutmine petab kindlustajaid
Pensioni II samba süsteemi muutmiseks napib Riigikogus hääli

Eesti väärtpaberiturg 2011. aastal

04.01.12 NASDAQ OMX Tallinn

Möödunud aastal langes NASDAQ OMX Tallinna börsi üldindeks OMXT 23,9 protsendi võrra 531,17 punktini. Aasta jooksul tehti börsil 83 698 tehingut ning käibeks kujunes 187,4 miljonit eurot.

NASDAQ OMX Tallinna börsi emitenditeenuste juht Kalle Viks ütles, et kuigi tehingute arv oli ootuspärasel tasemel, jäi börsitehingute käive eelmisel aastal esimest korda börsi ajaloos alla 200 miljoni euro. Viksi sõnul panustab börs üha enam investorite harimisse ja teeb tööd välisinvestorite hulga suurendamise nimel.

Börsi keskmiseks päevakäibeks kujunes eelmisel aastal 0,74 mln eurot (2010. aastal 0,97 mln eurot) ning keskmiseks tehingumahuks 2 239 eurot (2010. aastal 2 402 eurot). Enim langesid Baltika (-73,7%) ja Arco Vara (-62,6%) aktsiahinnad, ainsateks tõusjateks olid Viisnurk (+12,6%) ja Silvano Fashion Group (+11,9%). Börsiettevõtete turuväärtus oli aastavahetuse seisuga 1,24 miljardit eurot.

„Aktiivse ja terve väärtpaberituru arengu eesmärgil jätkab börs investorharidusprogrammiga, et investorid oskaks enda kasuks pöörata ka väärtpaberituru nõrkushetki. Alanud aastal on meie eesmärgiks ka uute aktiivsete institutsionaalsete välisinvestorite kaasamine Balti väärtpaberiturule ning tihedam koostöö nii riigi- kui erasektori võimalike tulevaste börsiettevõtetega. Kindlasti ei saa uusi ettevõtteid börsile tuua kampaania korras ja avalikuks muutumise soov peab alguse saama ettevõtte omanikeringist,“ ütles Kalle Viks.

Kõik Eesti börsiettevõtted konverteerisid 2011. aasta kolmanda kvartali lõpuks oma aktsiakapitali eurodesse.

Konverteerimise käigus aktsiate nimiväärtuse vähendamisega seotud väljamakseid tegid kolm ettevõtet – Olympic Entertainment Group, Silvano Fashion Group ja Viisnurk, makstes aktsionäridele kokku ca 24,6 miljonit eurot. Dividendimakseid otsustasid börsiettevõtted teha kogumahus ca 32,5 miljonit eurot.

Möödunud aastal korraldas aktsiate täiendava avaliku pakkumise Baltika, kaasates uut kapitali ca 3 miljonit eurot. Börsi liikmete hulka lisandus Nordea Bank Finland Plc Eesti filiaal.

Aasta lõpu seisuga saab Tallinna börsil kaubelda 15 ettevõtte aktsiatega ning Tallinna börsile omab kauplemiseks ligipääsu 29 liiget.

Kogumispensioni fondide keskmist tootlust peegeldav EPI üldindeks langes aastaga 4,5 protsendi võrra 137,9 punktini. Samas tõusis kogumispensioni fondide kogumaht 5,9%, kasvades 2011. aasta lõpuks 1,13 miljardi euroni.

Täiendava kogumispensioni fondide maht langes aasta jooksul 6,1 protsenti 84,3 miljoni euroni. Täiendava kogumispensioni valikusse lisandus augustis Nordea Pensionifond Intress Pluss. Kokku on Eestis 2011. aasta lõpu seisuga 13 täiendava kogumispensioni fondi.
Kogumispensioni vahetusavalduste arv kasvas võrreldes 2010. aastaga ligemale kaks ja pool korda. Kui 2010. aastal tehti üle 47 000 fondivahetuse, siis 2011. aastal tõusis vahetusavalduste arv 115 720ni. Märkimisväärsena oli enam kui 20% avalduste puhul tegu alla 100 pensionifondi osaku viimisega ühest fondist teise.

Kogumispensioni väljamaksete saamiseks on alates 2009. aastast avalduse esitanud 9 800 inimest. Ligi 6 500 inimest, kellel on küll õigus kogumispensionit saada, ei ole avaldust esitanud ja on lükanud väljamaksete saamise edasi. Käesoleval aastal lisandub 3 000 inimest, kellel on õigus teisest sambast pensionit saada.

Aastavahetuseks oli 6 452st Eesti Väärtpaberikeskuses registreeritud ettevõttest 2 579 ehk 40% oma kapitali eurodesse konverteerinud. Alates käesolevast aastast ei ole äriregistris võimalik ettevõtte kapitali suurendamist või vähendamist, samuti põhikirja muudatusi, vormistada juhul, kui kapital on endiselt kroonides.

  • Lisainformatsioon siit