Eesti
Filtreeri
Eesti-Vene uue pensionilepingu alusel on seni esitatud 4006 taotlust
Nordea: võiksime osta riigifirmade võlakirju
Kohalik kapitaliturg ei tõmba Eesti pensionifonde
Eesti pensionikohustus kuni 180% SKPst
Vitsur: pensionipomm on otsitud uudis
Eesti investeerimisfondid kaotavad osakuomanikke
Euroopat ähvardab 30 triljoni eurone pensionipomm

Eesti väärtpaberiturg 2011. aasta I kvartalis

06.04.11 NASDAQ OMX Tallinn

NASDAQ OMX Tallinna börsi teatel tõusis indeks OMXT esimese kvartali lõpuks 737,07 punktini (+5,5%). Kvartali jooksul tõusid ka kümne ettevõtte aktsiahinnad, neist kolmel enam kui 10% võrra. Suurimateks tõusjateks olid Baltika (22,5%) ning Silvano Fashion Group (19,8%). Tallinna börsi turuväärtus kasvas 4,6% võrra 1,76 miljardile eurole. Kvartali jooksul sõlmiti 25 970 väärtpaberitehingut, kogukäibega 58,5 mln eurot.

Kogumispensioni fondide keskmist tootlust peegeldav EPI indeks langes I kvartali lõpuks 143,5 punktini  (-0,6%). Kogumispensioni fondide mahud jäid võrreldes kvartali algusega peaaegu samaks, tõustes 1,2% võrra 1,08 miljardi euroni.

Täiendava kogumispensioni fondide maht oli I kvartali lõpus 89,3 miljonit eurot, jäädes samale tasemel aasta alguse seisuga.

Võrreldes aasta varasema perioodiga, kasvas esimeses kvartalis kogumispensioni vahetusavalduste arv ligi viis korda. Alates 1. jaanuarist on võimalik pensionifondi vahetada ka juhul, kui kogutud on alla 500 fondiosaku. Nii esitati 38 800 vahetusavaldust, millest 57% puhul viidi ühest fondist teise alla 500 osaku ning 20% juhtudest vahetati alla 100 osaku.

Esimese kvartali jooksul otsustasid oma aktsiakapitali eurodesse konverteerimise kolme börsiettevõtte – Tallink Grupi ja Silvano Fashion Group’i ja Premia Foods’i – aktsionäride üldkoosolekud. Kõik loetletud ettevõtted otsustasid aktsiakapitali vähendamise kasuks ning Silvano Fashion Group tegi sellega seoses ka oma aktsionäridele väljamakseid.

Eesti Väärtpaberikeskuses registreeritud ettevõtetest on tänaseks 8% konverteerinud oma aktsia- ja osakapitali eurodesse. Ümberregistreerimisele ei ole kehtestatud lõpptähtaega, küll aga kehtib piirang, mille kohaselt alates 2012 aastast kantakse muudatused äriregistrisse vaid juhul, kui äriühingu kapital on arvestatud ümber eurodesse.

Eesti Väärtpaberikeskuses oli kvartali lõpu seisuga registreeritud 6 635 ettevõtet, neist 4 329 on aktsiaseltsid ja 2 306 osaühingud.

Esimese kvartali lõpu seisuga saab Tallinna börsil kaubelda 15 ettevõtte aktsiatega ning Tallinna börsile omab kauplemiseks ligipääsu 31 liiget.

NASDAQ OMX Tallinn ja Eesti Väärtpaberikeskus on juhtivad Eesti väärtpaberituru ettevõtted, millede kaudu toimub väärtpaberitega kauplemiseks vajaliku keskkonna haldamine, väärtpaberitehingute arveldamine, ettevõtete noteerimine, väärtpaberite keskregistri ja kogumispensioni registri pidamine Eestis.