Eesti
Filtreeri
Kogumispensioniga liitunute arv ületas 300 000 piiri
Eluea kasv sunnib raha koguma ja kaua töötama
Kogumispensioniga liituja käekäik
Kogumispensioniga tasub kõigil liituda
Börsil on II samba raha ligi 24 miljonit
Fondi ära vali teki ega reisi pärast
Riik tellib uuringu EL-i mõjust pensionisüsteemile

Eesti pensionifondide edu tuli lähiturgudelt

14.10.04 Postimees

Teise samba pensionifondidest on edukamaks osutunud need, kes paigutasid raha peamiselt Eesti ning Ida- ja Kesk-Euroopa väärtpaberiturgudele.

Pensionireformi käivitumisest on möödunud peaaegu kaks ja pool aastat. Enamikul Eesti fondihalduritest on õnnestunud näidata tunduvalt paremat tootlust kui Lääne-Euroopa sarnastel fondidel.

Kogumispensioni fondide keskmist tootlust peegeldav EPI-indeks tõusis kolmanda kvartaliga 116,25 punktini.

Osakute väärtus on edukamates pensionifondides kasvanud 10-kroonisest alghinnast rohkem kui kakskümmend protsenti. Veel aasta tagasi leidus mõni fond, kelle osaku väärtus oli alghinnast väiksem, nüüd miinuses fonde siiski enam pole.

Protsentuaalselt ulatuvad vahed fondide tootlustes ligi 15 protsendini. Siiski pole need liitunud, kes valisid endale mõne kehvema tootlusega fondi, esialgu oluliselt raha kaotanud.

Kohalikud fondid on püsinud seni küllaltki konservatiivsed. Agressiivsematel fondidel, mille valis enamik liitunuid, oli veel hiljuti aktsiatesse paigutatud vaid kolmveerand lubatud mahust.

Samas peavad liitunud arvestama, et investeerimisfondide puhul peitub risk finantsturgude kõikumises ja finantskriisides, mis võivad oluliselt mõjutada kogutud osakute väärtust ja sellest tulenevalt ka saadavat pensioni.

Kui pensionile jäämise ajal on näiteks aktsia- või rahaturgudel mõõnaseis, mõjutab see otseselt pensioni suurust.

Erkki Erilaid