Eesti
Filtreeri
Pensionifondide miljardid liiguvad koduturule lähemale
Pensionifondi tuleb valida informeeritult
Pensionärid nõuavad vähemalt 240-kroonist pensionitõusu
Soovijatel on võimalus esmakordselt vahetada kohustusliku pensionifondi osakuid
Hansapanga pensionifondide maht tõusis üle 1 miljardi krooni
IMFil mure pensionisüsteemi pärast
Kiiretel täis kaks kogumisaastat

Eesti fondijuhid Venemaa aktsiate suhtes lahkarvamusel

16.12.04 Äripäev

Sampo fondid on hiljuti Vene aktsiaid juurde ostnud, Hansa plaanib ostutuuri pärast Vene jõule, aga Ühispank on fondides Vene aktsiaid tugevasti müünud ja midagi head idapiiri tagant tulemas ei näe.

“Hoopis suurendasime nädala eest pärast turu järsku kukkumist oluliselt Vene aktsiate osakaalu, ostsime UESi, Lukoili ja Norilski Niklit,” ütles Sampo Baltic Asset Managementi fondijuht Alo Kullamaa, kes peab neid fundamentaalselt alahinnatuks. “Ostuotsust toetas hetke äärmiselt negatiivne meeleolu Vene börsil, mis on teravas kontrastis eufoorialaadse meeleoluga Balti ja Kesk-Euroopa börsidel,” ütles Kullamaa.

“Venemaal toimuv sai üllatusena tulla üksnes investorile, kes oli regiooni käsitlemisel pealiskaudne, nende juhtumite pärast ei peaks Venemaad ignoreerima,” märkis Kullamaa Jukose ja Vimpelcomi juhtumit kommenteerides.

“Ootame ära Ukraina uued valimised ja venelaste jõulud ning siis mõtleme Venemaa osakaalu suurendamisele,” ütles Hansa fondide juht Alvar Roosimaa. Huvitav on tema sõnul hetkel Jukose varade müük. “See firma, kes need soodsalt oksjonilt endale saab, võib päris huvitavaks muutuda,” kommenteeris ta. Roosimaa sõnul müüsid Hansa fondid Jukose aktsiad maha, kui hind oli veel päris kõrge. Tänavu juuni alguses oli Venemaa Aktsiafondis veel 6,4 mln krooni eest Jukose aktsiaid.

“Vimpelcomi viimased uudised on mind veennud, et uut Jukost temast ei saa,” ütles Roosimaa. Tema sõnul on ametnikud, kes Vimpelcomi asja algatasid, vallandatud.

Poliitiline risk on Venemaal väga kõrge ja seetõttu ongi firmad seal odavamad kui mujal. Muu on Roosimaa sõnul kõik ilus – nafta ja metallide hinnad ning lisaks on seal palju inimesi, kes hakkavad ajapikku rohkem helistama ja ostma. “Tarbimise valdkond on hetkel väga põnev,” ütles ta.

Ühispanga Kasvufondi juht Sulev Raik möönis, et nad müüsid oktoobri lõpus Vene aktsiaid. Kasvufondis on Venemaa osakaal hetkel 24 protsent. Täielikult on realiseeritud Jukose aktsiad. “Vähendasin Venemaad, kuna riski ja tulu suhe ei õigustanud enam ennast,” ütles Raik. Venemaa asemel suurendas ta osalusi Balti riikides ja Poolas. Tänavu juuni alguses oli Ühispanga pensionifondidel ja kasvufondil Jukose aktsiaid kokku 5,1 miljoni krooni eest.

Maksimaalselt on Ühispanga Kasvufondil Venemaal olnud 55% varadest, pikaajaliseks keskmiseks osaluseks Venemaal on 35% varadest.

Vimpelcom on kasvufondis sees. “Segadus Vimpelcomiga on hoopis rünnak Alfa Groupi vastu, mis on Vimpelcomi suuraktsionär,” ütles Raik. Ta ei oska lähiajal Venemaa-suunal ühtegi head uudist oodata. Eile esitas Jukos pankrotiavalduse USAs ja pühapäeval on Juganskneftegazi oksjon. “Lisaks Vimpelcomile on ka teised, mitte nii nimekad firmad saanud maksunõudeid,” ütles ta.

LHV hakkas Venemaa aktsiaid ja võlakirju ostma just sel aastal. Investeeritud on Moskva linna võlakirjadesse. “Jukose ja Vimpelcomi juhtumid on hoopis Vene majandusele kasuks tulnud, kuna makse tasutakse rohkem,” ütles ütles LHV pensionifondide juht Tõnno Vähk. Ta lisas, et tuleva aasta alguses näevad nad Venemaal päris ilusat tõusu.

Annika Matson