Eesti
Uudised
Filtreeri
Uus infoteenus aitab targalt planeerida rahalist tulevikku
Juurdepääs Pensioniregistrisse on ajutiselt suletud 12. juunil kell 20:00-24:00
Info kogumispensioni II sambaga liitunud inimestele
Enda ja lähedaste tulevikule rõhuvad meeldetuletused suurendavad sissemakseid pensionisambasse
Värsked andmed paljastavad pensionite tegeliku suuruse
Veebikonverents „Pensionipäev“ 12. märtsil
Niigi madal pensioni asendusmäär võib Eestis aastatega veelgi langeda

Austria protestib pensioniea hüppelise tõusu vastu

08.05.03 Postimees

Kohaliku ametiühingute föderatsiooni algatusel toimus Austrias üleriigiline hoiatusstreik, protestiks valitsuse kava vastu muuta kehtivat pensioniseadust, milles tahetakse muu hulgas tõsta pensioniiga 65 eluaastani.

Praegu lähevad austerlased pensionile kuus kuni kaheksa aastat varem, mehed 59-aastaselt ja naised 57-aastaselt. Lisaks tahab valitsus hakata karistama neid, kes pärast pensioniea tõstmist soovivad töölkäimise ikkagi varem lõpetada.

Pensionikindlustusse teeb keskmine austerlane sissemakseid tavaliselt 40 aastat. Valitsus soovib seda aega pikendada veel viie aasta võrra. Lisaks tahetakse muuta pensioniarvestust, võttes edaspidi aluseks neljakümne tööaasta keskmise palga. Varem oli arvestuse aluseks viimase viieteistkümne aasta keskmine töötasu.

Eesti suursaadiku Viinis Mart Laanemäe sõnul kardab enamik austerlasi, et reformide tulemusel pensionid vähenevad. Samas ähvardab pensionide vähenemine austerlasi nii ehk teisiti – mullu detsembris hoiatas Euroopa Komisjon Viini, et järgneva kümne aasta jooksul ei pruugi Austria riigieelarvesse koguneda piisavalt raha seniste pensionide taseme hoidmiseks.

Nii nagu mitmeski teises Euroopa riigis ohustab eelarvest finantseeritavat Austria pensionisüsteemi elanikkonna vananemise ja madala sündimuse tõttu rahapuudus. Napib tööjõulist elanikkonda, kelle maksudest riigieelarve kaudu toetusi ja pensione jagatakse.

Pensionireformi vastustav opositsioon kasutab ka populistlikke võtteid, heites valitsusele ette kaitsekulutuste suurendamist, täpsemalt uute hävituslennukite ostu.

Kui parlamendis on võimalik toetust kompromisside teel juurde leida, siis rahva silmis on valitsuse maine langenud. Viimased avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et poolehoid kantsler Wolfgang Schüsseli kabinetile on kahanenud 53 protsendilt veebruaris 34 protsendini mais. Põhjuseks seesama palju vaidlusi põhjustanud pensionireform.

Pensionireformi-vastasest streigist võtsid teisipäeval osa nii transporditöötajad, õpetajad, meedikud kui politseinikud, samuti ei ilmunud ükski ajaleht. Mitmel pool üritasid protestijad takistada liiklust kiirteedel.

Andres Mäe, Raadio Vaba Euroopa
majandus@postimees.ee