Eesti
Filtreeri
12 asja, mida võiks teada II sambast pensionile jäädes
Pensioniealised võtavad teisest sambast korraga kogu raha välja
Kümme asja, mida võiks teada II samba reformist
Pensioniiga täna ja tulevikus

2020

Täiturid jahivad vabanevat pensioniraha
Teine sammas on lastud vabaks, mis muutub pensionile mineja jaoks?
Sissemaksed peatas ajutiselt 9575 inimest

Atonen: oma penisonifondi vastu peaks enam huvi tundma

04.10.06 Eesti Päevaleht

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Meelis Atoneni hinnangul peaksid inimesed selle asemel et pidada pensionifondi sotsiaalseks kohustuseks, oma investeeringuga enam tegelema, vahendab ETV24.

“See on loomulikult sotsiaalse iseloomuga, aga siiski investeering,” ütles Atonen ETV saates Terevisioon, kirjeldades kogumispensioni olemust. “Kui me ütleme lihtsalt, et see on sotsiaalse iseloomuga instrument, riik kontrollib ja vaatab, mis sellel turul toimub, siis me anname vale signaali tegelikele klientidele, kelleks on tavalised Eesti inimesed.”

Atonen näeb pensionifondide puhul suure probleemina seda, et kliendid ise ei tunneta end selles protsessis osalistena. “See raha, mis pensionifondides liigub, on ju tegelikult klientide raha. Kui keegi paneb näiteks panka raha tähtajalisele hoiusele või ostab aktsiaid, siis inimene käsitleb seda väga selgelt – see on investeering, ma tahan parimat tootlust, võib-olla ta hindab ka, et ma ei taha kõige suuremaid riske, ja siis ta teeb mingi valiku,” ütles Atonen.

Ta lisas, et praegusel hetkel tundub talle, et inimesed on ühe fondi ära valinud ja ei sisendata endale teadmist, et mõne teise fondihalduri juures võiksid olla hoopis paremad tingimused.

Siiski pole Atonen päris kindel, kas kogumispension peaks olema kohustuslik, sest inimesed võiks ise oma tuleviku üle otsustada, kuna see paneks inimesed rohkem pensionifondide turul toimuvat jälgima.