Küsimused ja vastused III samba maksutagastuse kohta
Mis on III pensionisammas?
Eesti pensionisüsteemi III sammas on täiendav kogumispension.
Kolmandasse sambasse saad ülekandeid teha ise või tööandja kaudu. Panuste suurust ei määra riik, vaid Sina ise.
III samba fondidest saad raha paindlikult ka välja võtta. III sammas ei ole seotud riikliku pensioniga (I sammas) ega kogumispensioniga (II sammas).
Kuidas III samba maksusoodustus töötab?
III pensionisambale kehtib 20% tulumaksusoodustus aasta jooksul tehtud sissemaksetelt, mis ei ületa 15% brutosissetulekust või 6000 eurot. Kui 15% brutosissetulekust on suurem kui 6000 eurot, siis maksuvaba on siiski 6000 eurot. Kui 15% on väiksem kui 6000 eurot, siis maksuvaba on 15% brutosissetulekust.
Tulumaks tagastatakse juhul, kui oled aasta jooksul Eestis tulumaksu maksnud ja Sa pole seda kõike juba tagasi saanud mõne muu mahaarvamise (näiteks koolituskulude) alusel.
Kui palju mul oleks mõistlik III sambasse investeerida?
Sobiv panus sõltub erinevatest teguritest nagu sissetulek, jooksvad kulud ja kohustused, vanus, pensionieesmärgid. Siiski soovitatakse üldiselt säästa nii palju kui võimalik, kasutades ära maksusoodustusi.
Aastasest brutotulust 15% on hea eesmärk, sest nii maksimeerid tulumaksutagastuse ning see võimendab Sinu investeeringut.
III sambasse panustamine on eelkõige pikaajaliseks säästmiseks, seetõttu ei tasu investeerida raha, mida Sul lähiajal kindlasti tarvis läheb.
Kuidas tulumaksutagastusest maksimaalselt kasu saada?
Kui tahad teada, kui palju Sul selle aasta tulumaksutagastuse arvestuses veel ruumi on, vaata palju Sa juba III sambasse maksnud oled. Kui Sa summat ei mäleta, logi sisse pensionikeskus.ee ja mine „Raportid“ -> „Laekumised“ -> „III samba jooksva aasta laekumised“
Seejärel arvuta oma aasta sissetulekud (sh palgatulu, vanemahüvitis, ettevõtlustulu jm maksustatav tulu). Kui kahtled summas, logi sisse emta.ee ja mine „Registrid ja päringud“ –> „Minu sissetulekud“.
Arvuta oma aastasissetulekust 15%. Kui see summa on suurem kui 6000 eurot, on Su maksuvabastuse laeks 6000 eurot, kui mitte, siis seesama 15%. Vahe seniste maksete ja nüüd leitud maksutagastuse lae vahel võidki enne
27. detsembri südaööd investeerida, et saada maksutagastusest maksimaalset kasu.
Kui oled oma III samba tulumaksusoodustuse juba maksimeerinud, võid teha sissemakseid ka oma pereliikme või sõbra eest. Kui teed oma pereliikme või sõbra III sambasse sissemakseid, siis läheb see nende tulumaksutagastuse arvestusse.
Näide
Oletame, et Sinu brutopalk on 1700 eurot kuus ja oled sel aastal kogunud kolmandasse sambasse juba 1200 eurot.
15% Sinu aastasest sissetulekust on 1700 eurot x 12 kuud x 15% = 3060 eurot. See summa on väiksem kui 6000 eurot ja seega jääb Sinu III samba maksusoodustuse laeks 3060 eurot.
Kui palju Sa sellest võidad? Aasta jooksul III sambasse makstud 1200 euro pealt võidad
20% x 1200 = 240 eurot. Kui leiad võimaluse investeeringut suurendada, võid võita kokku kuni
20% x 3060 = 612 eurot. |
Tee sissemakse!
III samba fondi sissemakset saad alustada oma kontohalduri leheküljel / internetipangas:
Kindlustustootesse sissemakse tegemiseks pöördu III samba teenuseid pakkuva kindlustusseltsi poole, lingid leiad siit
Kuidas saaksin teada, kui suur on minu selle aasta brutosissetulek?
- Logi sisse emta.ee
- Mine „Registrid ja päringud“
- Vali „Minu sissetulekud“
Kuidas saaksin teada, kui palju ma sel aastal III sambasse raha olen kandnud?
- Logi sisse pensionikeskus.ee
- Mine „Raportid“ -> „Laekumised“
- Vali III samba jooksva aasta laekumised.
Kuidas arvutatakse III samba maksutagastust koos koolituskulude ja teiste maksutagastustega?
Inimese maksustatavast tulust arvatakse esmalt maha üldine maksuvaba tulu, täiendav maksuvaba tulu lapsevanemale ning kuni 1200 euro ulatuses kulusid (eluasemelaenu intressid, koolituskulud, kingitused ja annetused) ning seejärel arvatakse maha III pensionisamba sissemaksed. Kuna III samba sissemaksete maksuvabastus saadakse läbi tulumaksu tagastamise, tuleks sissemaksete tegemisel arvestada, kas peale kõiki mahaarvamisi jääb alles tasutud tulumaksu, mida tagasi saada. Kui tasutud tulumaks tagastatakse juba muude mahaarvamistega, jäävad III samba sissemaksed maksustatuks.
Millal ja kuidas saan III samba raha kasutada?
III sambast saab raha igal ajal välja võtta. Väljavõtmisel tuleb tasuda tulumaks 20% ja mõnes fondis enne pensioniiga ka väljavõtmistasu.
Pensionile jäädes saate hakata saama makseid oma kolmanda samba säästudest. Täpsemad tingimused sõltuvad isiklikust olukorrast ja konkreetse fondi või kindlustustootega seotud reeglitest.
Maksusoodustused on ka III sambast raha väljavõtmisel. Juhul kui oled III samba fondis kogunud vähemalt 5 aastat, siis pärast 60-ndat eluaastat rakendub raha välja võtmisel soodusmäär 10% (tavalise 20% asemel). Kui valid eluaegse või vähemalt keskmiselt elada jäänud aastatele jaotatud tähtajalise pensioni, ei pea Sa sellelt tulumaksu üldse maksma. Kui kogusid III sambas enne 2021. aastat, saad soodsama 10% tulumaksuga või suisa maksuvabasid väljamakseid juba alates 55. sünnipäevast.
Tee sissemakse!
III samba fondi sissemakset saad alustada oma kontohalduri leheküljel / internetipangas:
Kindlustustootesse sissemakse tegemiseks pöördu III samba teenuseid pakkuva kindlustusseltsi poole, lingid leiad siit
III samba fondide tingimuste ja prospektidega saad tutvuda siin